خانه هوشمند؟؟؟!!!

سلام...

از اونجایی که تقریبا همه چیز با مثال ملموس تر و روشن تر می شه بیاید از بحث های فنی دوری کنیم ! توی قسمت های دیگه سایت این موضوع خیلی بررسی شده. چه اتفاقی می افته بعد از این به اصطلاح هوشمند سازی؟!!!

اصلا بزارید واستون یه قصه بگیم.

این داستان یک شبانه روز زندگی داخل یه خونه هوشمنده...ببینیم امروز چجوری می گذره! از صبح تا شب !!

seprator

Morningقسمت اول- صبح

ساعت 6 صبحه! و شما باید از خواب بیدار بشید .با صدای موزیک مورد علاقتون از خواب بیدار می شید(ما به این می گیم آلارم هوشمند!!) تلویزیون به صورت هوشمند روشن میشه. درست موقعی که اخبار داره پخش میشه تا همزمان با کارهاتون گوش بدید. سیستم هوشمند وضعیت آب و هوا، رطوبت،  تاریخ و مناسبت ها ی امروز رو واستون اعلام می کنه.اگر تاریخ تولد دوستتون هم باشه بهتون یادآوری می کنه!!!

خوب، نوبت بچه هاست. از خواب بیدار شدن و با گوشیشون آهنگ مورد علاقشون رو انتخاب می کنن و می تونن فقط واسه اتاق خودشون آهنگ رو پخش کنن. حتی میتونن واسه تمام خونه آهنگ رو اجرا کنن!چای ساز به طور هوشمند روشن می شه تا چای دم بکشه.

اگر هوا هنوز تاریک باشه چراغ ها روشن می شن و بعد از رد شدن شما خاموش میشن.سیستم سرمایشی و گرمایشی شما به نسبت فصل و دمای اون مکان (سالن پذیرایی، اتاق خواب و ....). تنظیمات لازم رو انجام می ده.همه چیز آمادس که شما به  درست کردن غذا مشغول بشید و یک چای داغ برای همسرتون آماده کنید.همزمان همسر شما توی حمام داره رادیو گوش می ده ( خوب به هر حال باید بدونه چی می گذره ). در حال خوردن صبحانه با بچه هاتون، متوجه می شید که پسر بزرگتون هنوز از خواب بیدار نشده. از همون جا که نشستید با گوشیتون آلارمی که توی اتاقش نصب شده رو روشن می کنید و بیدارش می کنید. شما آماده رفتن به سر کار می شوید و بچه ها به مدرسه میروند.

 خلاصه قسمت اول:

سیستم هوشمند خانگی زمان بندی تمام تجهیزات خانه را انجام می دهد. درجه حرارت آب را نیز تنظیم می کند و هر روز می توانید در ساعت مشخص حمام بروید. شما از سیستم هوشمند منزلتان می خواهید که خانه را در وضعیت خاص مورد نظرتان قرار دهد. در این حالت درجه حرارت، موسیقی، روشنایی چراغ ها، کرکره ها و هر چیز دیگر قابل تنظیم است.

 seprator

workقسمت دوم – رفتن سر کار و باز گشت به منزل

همسرتون به سر کار رفته و شما تصمیم گرفتید قبل از خارج شدن از خونه حمام کنید. با زدن یک دکمه، دمای دلخواه شما تنظیم میشه و اسپیکرهای ضد رطوبت توی حمام موسیقی دلخواه تون رو پخش می کنه.اگر زنگ زده بشه موسیقی قطع میشه و می تونید ببینید کی زنگو زده.دیگه زمان رفتن سر کار شده.

سیستم امنیتی خونه رو فعال می کنید . در صورت حضور شخص بیگانه، سیستم آلارم میده، همزمان با پلیس تماس می گیره و به شما اس ام اس میده.وارد دفتر کار که می شید، یادتون میاد که اتو رو از برق نکشیدید!! کافیه گوشیتون رو بردارید وفقط یدونه اس ام اس بدید تا خاموش بشه! تمام نگرانی بر طرف شد. ساعت 12 شده و می خواهید ببینید توی خونه چه خبره! تنها کاری که می کنید اینه که به اینترنت وصل بشید و از دوربین های کار گذاشته شده توی خونه واسه تحت نظر گرفتن اونجا استفاده کنید.

 دیگه زمان برگشتن به خونه شده. با اس ام اس یا اینترنت سیستم تهویه خونه رو کمی قبل از رسیدن به خونه فعال می کنید تا زمان رسیدن، با یه خونه خیلی گرم یا خیلی سرد روبرو  نشید .همزمان با رسیدن شما بچه ها هم می رسند. به محض نزدیک شدنتون  به درب پارکینگ، خودروی شما تشخیص داده میشه و درب باز میشه.به جای استفاده از کلید برای ورود به خونه، کارت هوشمند رو جلوی درب می گیرید و درب باز میشه. خوب الان دیگه توی خونه اید.

هر کسی به کار خودش مشغول میشه .دخترتون داره از سیستم صوتی اتاقش واسه تمرین زبان فرانسه استفاده می کنه. پسرتون کارهای خودش رو انجام میده. الارم خونه به شما یادآوری می کنه که زمان نهار شده، پس سیستم تهویه کمی هوا رو خنک تر می کنه و موسیقی ملایمی پخش می کنه تا لحظه های شیرین تری رو تجربه کنید.

بعد از صرف نهار همه به اتاق هاشون می رن تا کمی ریلکس کنن. پرده ها بسته می شه و موسیقی مورد علاقه پخش می شه .

خلاصه قسمت دوم:

با بهره بردن از سیستم هوشمند، می توانید نگرانی های خود را در مورد امنیت و مواردی که به خاطر ندارید بر طرف کنید. زمان دیگر برای شما تک بعدی نیست شما در یک لحظه در چند مکان مختلف حضور موثر دارید.داشتن تقویم داخلی روزانه ،ماهانه و سالانه به شما کمک می کند چیزی را از قلم نیندازید.

seprator

قسمت سوم – یک شب هوشمند

night بعد از این که کمی تلوزیون تماشا کردید، سیستم هوشمند، زمان شام را به شما روی گوشی یادآوری میکند. پس سناریو شام رو اجرا می کنید. موسیقی ملایمی پخش میشه، تمامی چراغ های بخش های بی استفاده خونه خاموش میشه، چراغ های اطراف میز شام شدت نورشون کمتر و چراغ های  بالای میز شدت نورشون بیشتر میشه. سیستم تهویه دمای محیط رو واستون تنظیم میکنه. خوب این فضای زیبا و سر شار از آرامش تقدیم به شما.

نوش جان!!!

بعد از میل کردن شام، تمامی ظرف ها را در ظرفشویی می گذارید. اما ظرفشویی را روشن نمی کنید!!!!

برای انجام دادن کارهاتون به اتاق های خودتون میرید. بچه ها مشغول دیدن برنامه های مورد علاقشون میشن. شما توی اتاقتون فیلم می بینید و بعضی وقتا هم با همون تلویزیون و با استفاده از دوربین ها ، همه خونه رو چک می کنید.

خلاصه قسمت سوم:

ایجاد یک فضای خانوادگی و به دور از استرس های زندگی و در واقع به دوش کشیدن بخشی از کارهای خسته کننده و زمان بر شما، از قابلیت های هوشمند سازی منزل به حساب می آید.

seprator

قسمت چهارم - سرانجام آرامش

آرامشدیگه زمان خوابیدن شده. نیازی نیست تا دم درب ورودی برید و اونو قفل کنید. نیازی به سر زدن به تک تک پنجره ها ندارید. شما حتی نیازی نیست ببینید کدوم چراغ ها روشن مونده. شما همون زمانی که واسه خواب به طرف تختتون می رید کافیه با زدن یک دکمه با گوشی هوشمندتون همه چراغ ها رو خاموش کنید. سیستم سرمایشی برای صرف جویی در مصرف انرژی دما رو پایین می یاره. همه وسیله ها خاموش میشه. در نهایت سیستم امنیتی خونه به کار می افته.تمام سنسورها دارن کارشون رو انجام میدن تا آب از آب تکون نخوره! همه کارها برای آرامش و امنیت شب تا صبح شما طراحی شده است.

صبر کنید!!ظرف ها شسته نشده!! ساعت 2 شب زمانی که مصرف انرژی به پایین ترین حد ممکن رسیده، ظرفشویی به صورت هوشمند شروع به کار می کنه. این مشکلم حل شد.

شبتون گرم و هوشمند!

چاپ ایمیل